Design&Architecture

(ne)Grafické počiny

19. května 2014 v 18:57 | Dan
Krušný týden pomalu začíná, na fakultě to vře. Blíží se nám termín odevzdání bakalářku, diplomku či semestrálku, a co hůř, zavřeli jedinou Billu/Supermarket v Dejvicích. Abych to objasnil, tahle Billa je snad nejnavštěvovanější v Praze 7, díky němu řada studentu přežili zdravě tak dlouho, dokud ho nezrušili. Místo toho chtějí postavit nové výzkumné oddělení ČVUT. Už vidím, jak příští týden v době FA Nonstop bude řada hladových studentu stát ve frontě na bagety a musli tyčinky v automatu o půl noci. S kámošem jsme proto rozhodli ze srandy vyrobit petice, následně nalepili to před bývalou Billu a čekali na reakce okolí. A vida, dopadlo to dobře :) bez trapností.


Co dále? Ve škole finišujeme klauzurní témata. Letos děláme rekonstukce historického baráku v Litoměřicích. Takže renderuji, kreslím, piju kafé a chodím spát ve tři ráno. Něco z toho můžete vidět zde:


Práce v Rhině

Malá ukázka, co z toho

Dále jako bonus jsem dělal ještě malá grafická malba pro klub.blog/hudbyblabla. Btw. výborný song, doporučuji.


Peter Gabriel - Book of love

Nový číslo SOCIAL

13. května 2014 v 20:51 | Dan
Doufám, že máte rádi časopisy a čtete je. U mě to bylo vždycky, začínal jsem s Abíčkem (před 10lety) a skončil u Respektu a příležitostně i Metra. U výročí SOCIALu jsem měl příležitost předělat starý design časopisu od obálce až do poslední strany, což jsem vždycky chtěl mít v referenci. Současný vzhled je čistý a dle mého názory mnohem přehlednější než ten starý. Práce byla hodně a nervy před odevzdání do tiskárny též. Sice barvy na obálce po tisku se trochu pokazilo, ale i tak jsem spokojený s výsledkem té práce. Časopis je k prodeji na Fakulta sociálních věd UK.

Obálka

Ukázka 1

Ukázka 2

Lepší kvalita fotek asi nebude, jelikož na to nemám prostředky :)

Teorie designu - část 1

24. února 2014 v 10:00 | Dan
Pojem design v dnešní době upoutává pozornost pouze na individuální stránku tvorby a na designérovu osamocenost, přičemž vynechává další důležité činnosti jako kooperativní historicky vývojovou povahu. Aneb skrze knihu "Funkcionalismus, design, škola, trh" od Jana Michla Vám dneska povím něco málo o designu.

Slovo design, jehož kořeny jdou přes francouzštinu a italštinu do latiny, se v dnešní běžné angličtině používá ve významu záměr, plán, výtvarný, nebo technický návrh, ale také ve smyslu intrika či konspirace - což jsou přechno významy, které odkazují k jednotlivýcm osobám, původcům či inteligenci. 1 (str. 21). Ve knize je věnována dlouhá kapitola o re-designu. Poukazují na fakt, že každý designér, vynikající stejně jako průměrný či špatný, staví na práci předchozích designérů a výtvarníku, ať už jejich řešení zce přetváří něco jiného, mírně upravuje nebo pasivně přebírá.

Studenti/designéři mají vždycky představu o tom, že je nejlepší cesta vytvořit originální design. Snaží se přirozeně chránit svou uměleckou "nevinnost" před tím, co chápe jako deformující vnější vlivy. Avšak si neuvědomují, že skrze školu nevědomě přebírá a osvojuje si přístupy, metody a řešení jiných a že snaží dostat na jejich odbornou úroveň - tedy je nevyhnutelně ovlivňován a formován jinými lidmi.

Však se díváme-li na design jako na redesign, jsou okolnosti prvních nástrojů a vynálezů, včetně kola, mnohem pochopitelnější. První nástroje prostě nebyli vynalezeny - ale nalezeny. Tyto prostředky byly tehdy, tak jako dnes, nejprve nalezeny v bezprostředním okolí a následně přizpůsobeny a vylepšeny, později zhotoveny záměrně pro danou situaci a ještě mnohem později vyrobeny proto, aby byly vyměněny nebo prodány. 2 (str. 30) Vidět design jako redesign znamená vidět design v časové, historické perspektivě.

George Kubler tvrdí, že "všechno, co se teď vyrábí, je buď replika nebo varianta něčeho udělaného krátce předtím, a tak dál bez přerušení nazpět až po první ráno lidského věku." To znamená, že každá nová věc, která se objeví ve světě vyrobených předmětů, je postavena na nějakém objektu, který už existuje a že nový technologický systém vyrůstá z předchozích systémů. Problém jsou na příklad veřejnosti, kteří si obvykle pod pojmem design představuje tvorbu nových, originálních a nekompromisních objektů či prostředí. Ve skutečnosti je design častěji spíš opravářská činnost.

Otázka, proč se designéři dneska téměř vyhýbají slovo redesign, se dá odpovědět různým způsobem. Designér, co se prostřednictvím médií stane známým nebo přímo slavným, dostane jeho jméno vyšší uměleckou a tím i prodejní hodnotu. Designérovo jméno tedy má potenciální tržní hodnotu a spojitost s redesignem by snížil jeho prestižnost. Dále umělci již od renesance se snažili prosadit o to, aby se jako profese dostali z tradiční kategorie mechanických umění do kategorie umění svobodných, kam podle tehdejších zvyklostí patřily pouze intelektuální nikoliv však manuální činnosti. Proto dnešní studenti a designéři usilují o to, posunout svou profesní identitu blíže k autonomního umělce dál od faktu, že jejich práce má povahu užitkové tvorby jako řemesla = EGO.

Na závěru je nutné dodat, že dnešní designéři by měli mít nahled mezi oběma perspektivami, a to buď se pokusí redukovat design na design, nebo budou naopak klást veškerý důraz na designérovu vlastní perspektivu a hledisko redesignu přenechá historikům. Když teprve budou si schopni nechat obě perspektivy existovat v našich hlavách pokojně vedle sebe, tak lze přepokládat, že dosáhli realistického pohledu na design. (3 str. 46)

Článek je částeně odcitovaný z první kapitoly "Funkcionalismus, design, škola, trh" od Jana Michla. Zredukoval jsem jen podstatné části a důležité myšlenky, co by člověk jako designér měl vědět o redesignu. Knihu doporučuji pro lidi, co mají zájem o architektuře, designu tak i volné umění. Příště když si najdu čas, zkusím i napsat druhý stejně důležitá, ne-li důležitější část "Forma následuje obsah".

Pro lidi, co nerádi čtou, máte tady pár fotky z klauzurní výstavy zimního semestru z VŠUP, který mimochodem nedávno přejmenoval opět na Umprumky.

Nádherný kus designu


Tak naschvál, kdo v tom vidí jako já vázu Savoy?


Tady někdo kopíruje Shigeru Bana


Kobylky


//Fotky: Ondřej Chrpa

Design Aku - Vrtací šroubovák

17. ledna 2014 v 11:19 | Dan
Můj první projekt z oblasti průmyslového designu. Byl to velice zajímavé zkušenost, jak člověk dokáže z nezajímavé témata udělat zajímavé věci. Aku vrtací šroubovák je navržen tak, aby dobře padlo do ruky a aby nevypadal tak kýčovitě jako ty dnešní vrtačky na trhu. Prostě bez keci.Zároveň si dovoluji Vás pozvat (se zpožděním) na klauzurní výstavy našeho oboru, který se koná ve 4.-5. patře Nová budova ČVUT. Výstava trvá až do 24.ledna 2013.

//Autor: Roman Mašín
Dire Straits - Sultans of swing

Grafický design

6. ledna 2014 v 14:10 | Dan
Dneska to bude o grafice. Mě to čím dál baví víc, i když musím se přiznat, že na to skoro není čas. Někde jsem teď dočetl, že aby člověk mohl živit jak profesionální grafik, tak je potřeba pár let se v tom pohybovat. Takže člověk nemůže kombinovat různé povolání jako grafik/malíř/designer/architekt a DJ dohromady. *sad_face*

A co je nového ve světě grafice? Adobe vydal nový verze Photoshop, tentokrát úplně nová sada Creative Cloud, který by měl nahradit stálé CSky (Creative Suite). Změnila se také systém nakupování softwaru. Program si nyní můžete koupit license na měsíc či rok a celkově to vyjde o dost levněji. Stejně mi to přijde zbytečné tyhle upgrady, každý schopný grafik by měl stačit balíček CS3.... a nebo s alternativním programem.

A pokud si myslíte, že vystačíte i s CS2 tak ten je teď zadarmo legálně ke stažení. A to jak Photoshop tak i Illustrator pro MAC i PC.

Cut & Look

Nové logo pro erotické kadeřnictví, který jsem navrhoval na konci minulého roku.Nový skin pro fantasy server Aragorn.cz jsem dal do stylu steampunk. Hrajete-li Dračí doupě či textové role-playing-game, tak tahle herna je přesně pro vás.


Chemical Brothers - One Too Many Mornings

JangoFett Robot - Arduino projekt

23. října 2013 v 20:47 | Dan
Již jednou jsem tady zmínil o Arduino Uno. V podstatě se jedná o mikrokontrolérováou vývojovou desku, která je založená na ATmega328. V rámci workshopu Intermédii jsme měli za úkol naprogramovat a prezentovat hotový produkt se základním vybavením, co jsme měli k dispozici. K výběru, kromě Arduino Uno (prý nejoblíbenější a nejprofláklý arduino), byla ještě Arduino Uno R3, Leonardo a Arduino Duemilanove. A základní vybavení? pár drátů, nějaká žárovka, krokodýl a MACa místo windowse :-)

Co nejvíc bylo zajímavé?, že jsme spolupracovali se studenty z Fakulty Elektrotechnické (programátoři) a z FAMU. Výborně jsme se doplňovali. Lidi z FELu byli programátoři, designéři a FAMU zase výtvarníci a umělci, takže výsledek vyšel skvěle jak po technické tak i estetické stránce.Výsledek (Video), jak tady vidíte, dopadlo skvěle. Ve třech jsme naprogramovali chodícího robota Jango Fetta (postava ze Star wars). Chodí tam a zpátky jako racek. Bliká na určité frekvenci zelená a modrá a na pozadí hraje příjemnou elektronickou hudbu (skoro jak R2-D2). A nebylo to tak těžké, jak jsem se obával. Stačilo stáhnout aktuální driver na AU, nahrát mu funkci, upravit různé kódy. Nejtěžší však bylo napojit různé dráty. Na videu již vidíte konečnou fázi robota, kde už ho dost přetěžují různé dráty a krokodýli. Jinak figura Jango Fetta je z kinder vajíčka, vozíček je z kartonu a špejlí, nic zvláštního.


Další povedený projekt od kolegy odvedle. Babiše, jak rozdává koblihy.


The National - Fake Empire

SVÄNG - Pokračování

7. června 2013 v 20:39 | Dan
Dnes bych rád navazoval na minulém článku, projekt SVÄNG. Jelikož se mi hromaždí různé dokumentace a fotky z výroby a focení, napadlo mě, že by vám to mohlo zajímat.
SVÄNG

6. června 2013 v 0:43 | Dan
Dnes bych Vám velice rád seznámil se SVÄNGem. Můj poslední projekt, na kterém jsem pracoval velmi dlouho a stál mi nemálo peníze při financování rozpočtu. Pro více informaci najdete v PORTFOLIO . Stručně řečeno, jedná se o houpací křeslo nejen pro děti s více využití. Na závěru této vyčerpající práce jsem měl jak obrovskou radost, tak mě i docela zklamalo, že by to mohlo být lepší. Křeslo je sice určeno primárně pro děti, ale i pro dorosty a dospělý, hlavně pro ty "trpaslíci" jako já a ta holka na tom fotku :D Je velká šance, že židle dostane i na Designbloku v rámci ateliérový výstavy tak uvidíme, jak to v září dopadne. Minimálně židle bude k vidění na výstavě bakalářské práce na Fakultě architektury, odhaduji v období července, možná až v září...netuším. Sedí se na tom parádně, i když není určeno na dlouhé sezení, ale mám pro to krásný citát:

"Židle mají poskytnout pohodlí ale taky "říci" neseď tu jako opecivál - čili po určité době vstát a projít se."
- Šik -


#plakát#ve_výrobě

#v_podzemí

Lucie - Medvídek

Zelená Architektura

5. března 2013 v 3:50 | Dan
Nejsem architekt ani vizionář, ale aby člověk pochopil, čím jsou zelené architektury vyjímečný, na to stačí mít dostatek rozumu a dostatek Vitaminu C :-) Tento článek vznikl na základě některé projekty o zelené architektury na fakultě architektury ČVUT. Jedná se o autorský článek s občasné použití citace od známé osobnost (se zdrojí). Je to také snaha přiblížit lidem k zelené architektuře a jedna z největší projekt století - udržitelný rozvoj.

Pro začátek stručné vysvětlení základy ekologie. Všichni víme, že země jako každý živý organismus, který přijímá externí energie, snižuje svou entropii. Veškeré energie přichází ze Slunce a je transformována přírodou pro potřeby udržitelného života. Lépe řečeno se život na zemi až do příchodu člověka je naprosto udržitelné až do dalších miliony lety dopředu. Ovšem lidská přírozenost byla vytvořena mocnými a slepými silami evoluce nechtěně. Ať už se jedná o různé vývoje přes různé etapy, jedna válka za druhou. Vrcholem byla ovšem konec 19.století. 1. průmyslová revoluce, ve stoletích páry, elektřiny, jaderné energie a dvou světových válek. Došlo zde v mnoha částech planety země k překročení mezí absorpce odpadů přírodními procesy.

obrázek: William Turner - Rain

Ale my za to nemůžeme, vždyť je lidská přirozenost soutěžit si mezi sebou, snaha vylepšit životní podmínky za každou cenu a tak dále. Máme nepochopitelné nutkání pokácet všude stromy a milujeme posekaný trávníky! :-) Odjakživa hromadíme zásoby a jídla a pokud to šlo, přejídáme se. Tento sklon k růstu potřeb a hromadění je evoluční odpovědí na nejistou existenci člověka zemědělce, ohroženého neúrodou.

Tak pokud Vám stačí tenhle stručný mediální obraz o tom, jak funguje ekosystémy, posuneme dál k hlavnímu tématu. Zelená architektura nazýváme architekturou ekologickou, sluneční či solární, a samozřejmě také udržitelnou. Zelená architektura vlastně řeší otázka propojení mezi životního prostředí a stavění tak, aby jejich symbióza vytvářela podmínky pro udržitelný rozvoj života na zemi. V žádném případě není to nový architektonický styl. Je to jen nový přístup architektů k přírodě a životního prostředí, pouhá snaha navrhovat naše životní prostředí v souladu s přírodou a jejími zákony. Zelená architektura (dále jen ZA) jsou taky často spojený s tím, jak jsou drahé a komplikované, ale je to omyl. ZA nejsou dány tím, jaká složitá technická zařízení používají. Naopak, jsou charakteristické tím, kolik ze složitých technických zařízení mohly vynechat. Nejlepší technické systémy jsou ty, které již nepotřebujeme. Další důležitá věc je, že nemůžeme navrhnout konvenční budovu a pak si to rozmyslet a přidat k ní účinné udržitelné technologie a materiály, dostatek světla a zeleň. Tyto principy se musí do projektu včlenit hned na začátku práce. Nemůžeme navrhnout zelenou stavbu bez ohledu na místo, krajinu, na její vliv na životní prostředí. Dostali bychom stavbu, která skončí jako drahá, postupně chatrající konvenční budova, hyzdící krajinu.

Je to vlastně hra, tahle integrace. Kvalitními okny pomáháte snížit potřebu energie potápění a chlazení, a vyšší pořizovací náklady se vám vrátí dlouhodobě nízkými náklady na provoz. Kvalitní dřevěná schodiště je schopen čisti a filtrovat vzduchy. Dále umí částečně pohlcovat pachy (cigaretové kouře) a prachy. Dřevěná stěna dokáží zase regulovat relativní vlhkosti v místnosti v rozmezí zhrůba 50-60%, což jsou hodnoty velmi příjemné pro celeroční bydlení. Dále integrace zeleň na fasády či na střeše nás chrání před hlukem, větrem, deštěm, prachem a zmírňuje teplotní rozdíl mezi dnem a nocí. Ještě můžeme vysadit na jižní stranu opadavé rostliny, aby v zimě mohlo slunce ohřívat stěnu stavby, když jí v létě stíní. Na sever sázíme rostline neopadavé, u nás je to převážně břečťan, kdo chrání objekt v zimě před severákem. Vím, že když se říká ekologická architektura, tak lidé rádi je spojují s tento termín s solární kolektory, fotoaltaické panely a větrné elektrárny. To je sice pravda, ale nemusí to nutně tak být. Je to na vás, jestli do své stavby chcete integrovat aktivní či pasivní systémy. Pasivní tvoří stavba sama, její tvar a vynalezavý architektonický koncept. Často se jedná o nějakolik způsob využití skleněního efektu. Opak je Aktivní systém, ta vlastně transformuje slunečního záření na energie tepelnou a elektrickou (solární kolektory, tepelná čerpadla,...).

Japonská zahrada (zdroj: homeideasmag.com)

Příklady dobré ZA není málo. Například japonská architektura je podle mě jedna z nejpovedenější vůbec. Jejich zahrada je vzorem propojení interiéru a exteriéru, mají podlahové vytápění a zakryté okenice. Jinak hlavně nesrovnávejte s architekturu z velkoměsta. Ty dnešní metropole jako Tokio či Osaka jsou dneska už někde jinde, a jsou mimo tématu ZA :-) Dále určitě znáte vily od Frank Lloyd Wrighta, jeho Fallingwater House je jedna z nejužasnější věc na světě. Wright úmistil vilu přímo nad dvojitý vodopád Medvědího potoka. Potom je v podstatě přímou součástí stavby, do vody lze sestoupit přímo z obýbacího pokoje, nebo jen nechat pootevřený otvor na schody, a tak vnímat tak šumění vody... úžasný ! Rozhodně to bude první budova, která navštívím až budu úspěšný designér a budu schopen takhle daleko cestovat :-)

Wright fallingwater
Fallingwater House - William Lloyd Wright (zdroj: wright-house.com)

K moderní stavby určitě taky nemám výhrady, ale je jich strašně moc a to bych zase musel někdy připsat k jiným článkům. Napříkald ať je to Akademie umění v Singaporu či Obchodní dům BHV ve Francie, dále Květinová věž taktéž ve Francie. Prý zde se desítky pacienty uzdravili jen na základě toho, že jim potěšili výhled z oka...takže něco z toho bude :-D V Česká Republika toho bohužel moc není, alespoň podle toho co vím. Za zmínku určitě stojí budova Národní Technická Knihova v Dejvicích, vedle něj také stojí další parádní Nová Budova Fakulta Architektury ČVUT. Zajímavý je, že dodnes jsme ještě nepřišli na to, s jakým výpočtem přišli technici s táháním žaluziemi na oknech. Jednou to přijde a pak to zmizí...divný :-)


Akademie Umění v Singapuru (zdroj: Robaid.com)

Na závěr bych chtěl poděkovat všem co to dočetli až do konce. A doufám snad, že jste také něco odnesli z mého článku :) Jestli bude velký zájem, příště bych rád zaměřil znovu na udržitelné rozvoje, tentokrát ale hlavně z hlediska urbanismu futuristické koncepty moderního města.

Motto

Nyní nastal čas, abychom v zájmu ochrany naší planety změnili způsoby, jakými používám energii. Společně se musíme postavit změnám tím, že ukončíme závislost světa na fosilních palivech, že využijeme síly nových zdrojů energie, jako je vítr a slunce, a tím, že vyzveme všechny národy, aby se na tom podílely.

Americký prezident Barack Obama v pražském projevu dne 5.4.2009

Dýmka - Level 1

28. února 2013 v 23:09 | Dan
Už dlouho umírám touhou vlastnit dýmku. Důvod je prosté, občas v hospodě dostanu do ruky nějaké cigarety, doutníčky a docela snáším vůni tabáku; dále už delší dobu chodím na forum dymka.net tak jsem se prostě musel zamiloval do fajfky.

První krok je jednoduché, sehnat na to matroši (dřevo). Hlavně kvalitní, tvrdý a suchý. Ideálně by bylo něco exotického, když ne tak alespoň švestkový či hruškový, ale v zimě je těžko sehnat něco takového. Nechtěl jsem do toho investovat moc peněz takže nakonec ve školní dílně našel kus bukového dřeva :-D Moc se nevyznám ve dřevech, ale buk je podle mě dost trvrdé dřevo a hoří pomalu, což se hodí k výrobě dýmku?

Celkem jsem spokojený jak to dopadlo. Na to že to byl první pokus tak si myslím že se to povedlo. Doma jsem dýmku ještě nabarvil mořidlem do hněda, ještě uvažuji o nějaké mini akrylová malbě na naústku, nějakou jednoduchou a hravou. Pak už jen hurá do hospody, mám v plánu si vyzkoušet Krakonošké tabáky, prý jemně aromatické a velmi chutnavé. Časem ještě vytvořit karbonovou vrstvu po vnitřní straně dýmky. Čístící technika pro dýmce prý není až tak snadné. Karbonová vrstva je tu kvůli tomu, aby se vnitřní strana hlavičky vstřebává suchý, hygroskopický popel i velké množství vlhkosti. Na mě je to trochu složité, ale časem snad se přiučím.

4x3x3cm kostka

původní plánované délka

před finále

po moření barvama, ještě bez laku a malbu

už se těším na léto, po dlouhé době zase jedna písnička Mungo Jerry - In the summertime
 
 

Reklama