Zelená Architektura

5. března 2013 v 3:50 | Dan |  Design&Architecture
Nejsem architekt ani vizionář, ale aby člověk pochopil, čím jsou zelené architektury vyjímečný, na to stačí mít dostatek rozumu a dostatek Vitaminu C :-) Tento článek vznikl na základě některé projekty o zelené architektury na fakultě architektury ČVUT. Jedná se o autorský článek s občasné použití citace od známé osobnost (se zdrojí). Je to také snaha přiblížit lidem k zelené architektuře a jedna z největší projekt století - udržitelný rozvoj.

Pro začátek stručné vysvětlení základy ekologie. Všichni víme, že země jako každý živý organismus, který přijímá externí energie, snižuje svou entropii. Veškeré energie přichází ze Slunce a je transformována přírodou pro potřeby udržitelného života. Lépe řečeno se život na zemi až do příchodu člověka je naprosto udržitelné až do dalších miliony lety dopředu. Ovšem lidská přírozenost byla vytvořena mocnými a slepými silami evoluce nechtěně. Ať už se jedná o různé vývoje přes různé etapy, jedna válka za druhou. Vrcholem byla ovšem konec 19.století. 1. průmyslová revoluce, ve stoletích páry, elektřiny, jaderné energie a dvou světových válek. Došlo zde v mnoha částech planety země k překročení mezí absorpce odpadů přírodními procesy.

obrázek: William Turner - Rain

Ale my za to nemůžeme, vždyť je lidská přirozenost soutěžit si mezi sebou, snaha vylepšit životní podmínky za každou cenu a tak dále. Máme nepochopitelné nutkání pokácet všude stromy a milujeme posekaný trávníky! :-) Odjakživa hromadíme zásoby a jídla a pokud to šlo, přejídáme se. Tento sklon k růstu potřeb a hromadění je evoluční odpovědí na nejistou existenci člověka zemědělce, ohroženého neúrodou.

Tak pokud Vám stačí tenhle stručný mediální obraz o tom, jak funguje ekosystémy, posuneme dál k hlavnímu tématu. Zelená architektura nazýváme architekturou ekologickou, sluneční či solární, a samozřejmě také udržitelnou. Zelená architektura vlastně řeší otázka propojení mezi životního prostředí a stavění tak, aby jejich symbióza vytvářela podmínky pro udržitelný rozvoj života na zemi. V žádném případě není to nový architektonický styl. Je to jen nový přístup architektů k přírodě a životního prostředí, pouhá snaha navrhovat naše životní prostředí v souladu s přírodou a jejími zákony. Zelená architektura (dále jen ZA) jsou taky často spojený s tím, jak jsou drahé a komplikované, ale je to omyl. ZA nejsou dány tím, jaká složitá technická zařízení používají. Naopak, jsou charakteristické tím, kolik ze složitých technických zařízení mohly vynechat. Nejlepší technické systémy jsou ty, které již nepotřebujeme. Další důležitá věc je, že nemůžeme navrhnout konvenční budovu a pak si to rozmyslet a přidat k ní účinné udržitelné technologie a materiály, dostatek světla a zeleň. Tyto principy se musí do projektu včlenit hned na začátku práce. Nemůžeme navrhnout zelenou stavbu bez ohledu na místo, krajinu, na její vliv na životní prostředí. Dostali bychom stavbu, která skončí jako drahá, postupně chatrající konvenční budova, hyzdící krajinu.

Je to vlastně hra, tahle integrace. Kvalitními okny pomáháte snížit potřebu energie potápění a chlazení, a vyšší pořizovací náklady se vám vrátí dlouhodobě nízkými náklady na provoz. Kvalitní dřevěná schodiště je schopen čisti a filtrovat vzduchy. Dále umí částečně pohlcovat pachy (cigaretové kouře) a prachy. Dřevěná stěna dokáží zase regulovat relativní vlhkosti v místnosti v rozmezí zhrůba 50-60%, což jsou hodnoty velmi příjemné pro celeroční bydlení. Dále integrace zeleň na fasády či na střeše nás chrání před hlukem, větrem, deštěm, prachem a zmírňuje teplotní rozdíl mezi dnem a nocí. Ještě můžeme vysadit na jižní stranu opadavé rostliny, aby v zimě mohlo slunce ohřívat stěnu stavby, když jí v létě stíní. Na sever sázíme rostline neopadavé, u nás je to převážně břečťan, kdo chrání objekt v zimě před severákem. Vím, že když se říká ekologická architektura, tak lidé rádi je spojují s tento termín s solární kolektory, fotoaltaické panely a větrné elektrárny. To je sice pravda, ale nemusí to nutně tak být. Je to na vás, jestli do své stavby chcete integrovat aktivní či pasivní systémy. Pasivní tvoří stavba sama, její tvar a vynalezavý architektonický koncept. Často se jedná o nějakolik způsob využití skleněního efektu. Opak je Aktivní systém, ta vlastně transformuje slunečního záření na energie tepelnou a elektrickou (solární kolektory, tepelná čerpadla,...).

Japonská zahrada (zdroj: homeideasmag.com)

Příklady dobré ZA není málo. Například japonská architektura je podle mě jedna z nejpovedenější vůbec. Jejich zahrada je vzorem propojení interiéru a exteriéru, mají podlahové vytápění a zakryté okenice. Jinak hlavně nesrovnávejte s architekturu z velkoměsta. Ty dnešní metropole jako Tokio či Osaka jsou dneska už někde jinde, a jsou mimo tématu ZA :-) Dále určitě znáte vily od Frank Lloyd Wrighta, jeho Fallingwater House je jedna z nejužasnější věc na světě. Wright úmistil vilu přímo nad dvojitý vodopád Medvědího potoka. Potom je v podstatě přímou součástí stavby, do vody lze sestoupit přímo z obýbacího pokoje, nebo jen nechat pootevřený otvor na schody, a tak vnímat tak šumění vody... úžasný ! Rozhodně to bude první budova, která navštívím až budu úspěšný designér a budu schopen takhle daleko cestovat :-)

Wright fallingwater
Fallingwater House - William Lloyd Wright (zdroj: wright-house.com)

K moderní stavby určitě taky nemám výhrady, ale je jich strašně moc a to bych zase musel někdy připsat k jiným článkům. Napříkald ať je to Akademie umění v Singaporu či Obchodní dům BHV ve Francie, dále Květinová věž taktéž ve Francie. Prý zde se desítky pacienty uzdravili jen na základě toho, že jim potěšili výhled z oka...takže něco z toho bude :-D V Česká Republika toho bohužel moc není, alespoň podle toho co vím. Za zmínku určitě stojí budova Národní Technická Knihova v Dejvicích, vedle něj také stojí další parádní Nová Budova Fakulta Architektury ČVUT. Zajímavý je, že dodnes jsme ještě nepřišli na to, s jakým výpočtem přišli technici s táháním žaluziemi na oknech. Jednou to přijde a pak to zmizí...divný :-)


Akademie Umění v Singapuru (zdroj: Robaid.com)

Na závěr bych chtěl poděkovat všem co to dočetli až do konce. A doufám snad, že jste také něco odnesli z mého článku :) Jestli bude velký zájem, příště bych rád zaměřil znovu na udržitelné rozvoje, tentokrát ale hlavně z hlediska urbanismu futuristické koncepty moderního města.

Motto

Nyní nastal čas, abychom v zájmu ochrany naší planety změnili způsoby, jakými používám energii. Společně se musíme postavit změnám tím, že ukončíme závislost světa na fosilních palivech, že využijeme síly nových zdrojů energie, jako je vítr a slunce, a tím, že vyzveme všechny národy, aby se na tom podílely.

Americký prezident Barack Obama v pražském projevu dne 5.4.2009
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Tramvajka Tramvajka | Web | 5. března 2013 v 15:15 | Reagovat

Zajímavý článek. Určitě bych si ráda přečetla další podobné. Ze staveb se mi hodně líbí Fallingwater House. Docela by mě zajímalo, jak to probíhá u vás ve škole  - jestli se učíte spíše podobné věci a matiku a podobně, nebo spíše navrhujete a kreslíte.

2 avant-garde avant-garde | E-mail | Web | 5. března 2013 v 15:32 | Reagovat

[1]: Ahoj, to mě potěší. Fallingwater je legendární kousek, to prostě nejde nemilovat :-) Co se týče naše fakulta. Být architektem a designérem určitě není jen umět navrhovat a kreslit, ale člověk musí znát nějaké základy. Architekti a stavaři toho musí umět hodně, urbanismus, podzemní technika, materiály a technologie, samozřejmě také "oblíbená" matika a deskriptivní geometrie :-) ale pak jsou i předměty, co vede k zamyšlení a má za úkol rozvíjet kreativity studenta, a to filozofie, psychologie, ekologie či kreslení a modelování :-)

3 Vzorové domy Vzorové domy | Web | 27. května 2014 v 13:45 | Reagovat

Pro začátek stručné vysvětlení základy ekologie

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.